تبلیغات
:: زائــــر کــربلا :: - ماه ضیافت خدا!
می روم کربلایی بشوم...
ماه ضیافت خدا!
نوشته شده توسط زائـــر کـــربلا در ساعت 12:57 ب.ظ
ماه ضیافت خدا

اللهمَ اجْعلْ صِیامی فـیه صِیـام الصّائِمینَ
«خدایا روزه مرا در این روزه داران واقعى قرار بده»

حقیقت روزه چـیزی بیشـتر از امساک از خوردنی­ ها و پوشـیدنی­ ها نمی ­باشد. قرآن وجوب آن را راهکاری برای رستگاری و نجات مؤمنان می داند و می­گوید واجب شدن آن «لعلکم تفلحون» است. امام صادق(ع) می­فرمایند «بسیاری هستند که از روزه داری، تنها تشنگی و گرسنگی آن را می­چشند.» در حقیقت روزه، تجلی عملی نوعی خویشتن داری و کنترل نفس است. در یک روزه واقعی باید علاوه بر شکم، دهان، زبان، گوش، چشم، دست و همة جواره مؤمن در امساک باشد.
 دشمن اصلی انسان «نفس اماره» اوست، روزه تمرین «نه»گفتن به نفس است. وقتی مؤمن در یک ماه رمضان به خواسته­های حلال و طبیعی نفس خویش که میل به آب و غذا می­باشد، به امر خدا، بی توجهی می­کند، مسلماً در دیگر ماه­های سال ، به خاطر خداوند، به خواسته­های حرام نفس خویش، نه خواهد گفت.

اراده قوی دست آورد روزه صحیح و درست است اگر قرآن روزه را زمینه ساز رستگاری و نجات مؤمنان دانسته بدین خاطر است که بزرگترین دشمن شیطان و حیله­ های فریبکارانه او اراده پولادین مؤمنان می­باشد. چنانکه قرآن می­گوید «ان کید الشیطان کان ضعیفاً» = «همانا حیله شیطان، ضعیف است.» او خود اقرار کرده (در سوره ابراهیم: 22) بر ما تسلطی ندارد، تنها حربه او دعوت به پلیدی است. حال اگر انسان اراده قوی داشته باشد می­تواند به او بگوید نمی­خواهم، و از وسوسه تو پیروی نمی­کنم. همین خود داری کافی است تا دیگر او مرتکب خطایی نشود.
ما در این فراز از  دعا از خدا می­خواهیم  به ما توفیق و توانی دهد تا روزه ما روزه­ای واقعی و نجات بخش باشد.

و قیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ 
«و  در این روز قیام  (عبادتم) را  همچون قیام شب زنده داران بنما و در این روز مرا  از خواب بى خبران بیدار نما»
خداوند در سوره «مزمل» به پیامبر(ص)امر می­کند که حتی اگر به مقدار کمی هم باشد شبها را برای عبادت از خواب غفلت بیدار شده و با من به راز و نیاز برخیز. شب زنده دارای و قیام شبانه برای عبادت سیره اهل بیت (ع) و تمامی اولیای الهی بوده و هست. آیت‌الله مجتهدی تهرانی (ره) می‌گفت: قدیم همه مردم زیبا بودند چون همه اهل نماز شب بودند و چهره‌ای نورانی داشتند. اما الان چون نماز شب نمی‌خوانند، چهره‌ها به زیبایی گذشته نیست.

توفیقی بزرگی می­خواهد که انسان از غفلت خواب سنگین شب­ها رها شده و در آن خلوت شبانه با خدای خویش راز و نیازی کند. لذا از خدا این توفیق را می­خواهیم که دست ما را گرفته و خود بنده نا اهل و غافل خویش را به آغوش خود بکشاند.

و هَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ و اعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ.

« و ای معبود جهانیان در این روز از خطایای من درگذر و  ای بخشنده گنهکاران، از جرم من در گذر»

انسان موجودی صاحب اختیار است به همین خاطر نیز ممکن الخطا بوده و گاه گاهی با ضعف نفس، ­به لغزشی دچار ­شده و در مقابل خداوند مهربان و بخشنده­ خود نا فرمانی می­کند.انسانی که خدا او را کرامت داده، انسانی که اشرف مخلوقات و مسجود ملائکه است، آنگاه که به گناه آلوده می­شود، به مرتبه حیوانیت سقوط کرده و نور شرافت خویش را از دست می­دهد. در این هنگام تنها راه احیای وجودش، عنایت و دستگیری خالق بخشنده و مهربانش است. او که خود را «غفوراً رحیم» خوانده­ است، او که بسیار نزدیک است و هرگاه او را بخوانیم پاسخ مثبت می­دهد، هر دعایی کنیم اجابتمان می­کند. جز او کیست که می­تواند ما ببخشد و تطهیرمان سازد؟!

 لذا با کمال خضوع در ابتدای ماه رمضان برای ورود به ضیافت الهی با توبه و طلب آمرزش از خدا می­خواهیم که گناهانمان را ببخشد و ما را پاک و پاکیزه به ضیافت ملکوتیش داخل کند. (آمین یا رب العالمین)

»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس